Letný slnovrat – spojenie tradícií s moderným svetom

Vyrastala som ako mestské dieťa. Rodičia aj starí rodičia žili svoje životy, tak ako najlepšie vedeli a ako im to bolo odovzdané od ich rodičov. Okrem akýchkoľvek rozprávok sa nepamätám, že by som niekedy vo svojej blízkosti počula témy iných sviatkov a tradícií, ako tie ktoré sa týkali kresťanstva. Dokonca ani v škole sme nediskutovali s učiteľmi o iných témach, ako tých ktoré boli nastolené v študijnom programe.

Vnímam to dnes. Prichádzajú ku mne knihy, informácie, pre mňa témy. Možnosti, ktoré máme dnes sú úžasné a ja objavujem stále nové zákutia, ktoré ma fascinujú a prinášajú mi iný pohľad na svet.

Veľmi sa páči si niektoré tradície a zvyky čítať a pokúšať sa ich pretavovať do svojho života. Rozhodla som sa, že si niektoré z nich aplikujem do svojho života,  zoznámim s nimi svoje deti, aby mali aspoň nejakú predstavu o tom, kto sú, prečo sa narodili práve tu a žijú v krajine, ktorá je síce maličká, ale skrýva v sebe krásne tajomstvá ako každá krajina a kultúra na tomto svete.

„Čo chceš, môžeš.“ Tomáš Baťa

Letný slnovrat prináša koniec jari a oficiálny začiatok leta. Kým meteorologické leto začalo už 1. júna, astronomické leto začína práve týmto dňom 21. júna a nastáva letný slnovrat.

Deň zázrakov

Na severnej pologuli začína leto a na južnej pologuli zima. V tento deň je na severnej pologuli najdlhší deň v roku  a čím severnejšie sa vyberieme, tým dlhší čas slnečného svitu nás čaká. A naopak na južnej pologuli je najkratší deň  a čím južnejšie pôjdeme, tým kratší je čas slnečného svitu. Špecifickou oblasťou je rovník a polárne kružnice.
Na rovníku sú dni stále rovnaké.
Za severnou polárnou kružnicou nastáva polárny deň, čo znamená, že slnko tu vôbec nezapadá. Na severnej polárnej kružnici nastáva polárny deň len raz do roka, a to presne v čase letného slnovratu. Čím severnejšie, tým je počet polárnych dní vyšší.
Za južnou polárnou kružnicou nastane polárna noc a slnko tu nevychádza nad horizont. Presne na južnej polárnej kružnici nastáva polárna noc len raz do roka, v čase letného slnovratu. Čím južnejšie, tým je počet polárnych nocí vyšší.

Z astrologického pohľadu je severný pól Zeme v tento okamih maximálne naklonený k Slnku a jeho svit dopadá kolmo na obratník Raka.

Starí Slovania, národ starý približne 4000 rokov, žili na našom území žili a položili základy našej histórie. Avšak vplyvom vývoja ľudstva, civilizácie a zvedavosti ľudí sme sa odklonili od základného fungovania vesmíru, Zeme a prírody.

Ale mám pocit, že sa v posledných rokoch výrazne vraciame naspäť, skúmame viac svoje fungovanie v súlade s prírodou 😊 za čo som veľmi vďačná, sú to krásne témy a myslím, že spojenie starých fungujúcich princípov s novým svetom je cesta pre nás všetkých.

Letný Slnovrat sa už od nepamäti oslavoval na celkom svete

V slovanských tradíciách to bola jedna z najvýznamnejších udalostí roka.

Slovania dodržiavali mnoho zvykov. Niektoré dodnes zachované zvyky a tradície sú označované ako pohanské. Kresťanstvo, ktoré potlačilo pohanstvo však niekoľko málo zvykov prebralo, niektoré pozmenilo a iné sa zachovali a tradujú sa z pokolenia na pokolenie.

Oslava letného slnovratu bol magickým sviatkom a oslavou Slnka ako zdroja života na Zemi. Rôzne pramene uvádzajú Slovanov ako uctievačov Slnka. Slnko vplýva na plodnosť, úrodu, dostatok potravy a možný život na Zemi. Tieto oslavy niesli so sebou množstvo zaujímavých rituálov.

Ako najznámejšie tradície sa zachovali obradné kúpanie pod holým nebom, pálenie vatier a ich preskakovanie, zbieranie bylín a veľké zábavy s množstvom tanca a spevu. Poslaním týchto osláv bolo zaistiť úrodný priebeh leta s dostatkom vlahy (voda) a tepla (oheň). Neskôr v dobe, keď do našej kultúry preniklo kresťanstvo sa Letný slnovrat (21.júna) spojil s dňom svätého Jána Krstiteľa (24. júna).

Oheň ako základná zložka osláv

Predovšetkým vatry ako symbol Slnka okolo ktorých tancovali, spievali a ktoré preskakovali. Zapálené kolesá ľudia púšťali z vrchov do dolín na pripomenutie sily slnka, ktoré bolo v tento deň na vrchole a odteraz už len klesalo. Počas týchto osláv sa kládli aj tzv. Jánske ohne, ktoré predstavovali 4 vatry rozložená na všetky svetové strany, cez ktoré potom skákali. Koho oheň nepopálil bol považovaný za duchovne čistého človeka. Tancovanie v pahrebe, pálenie vajanských ohňov privolávajúcich dážď a využívanie popola z týchto ohňov na ochranu a vitálnosť zeme patrili v rôznych obmenách podľa oblasti k pohanským zvyklostiam a tradíciám na uctievanie Slnka a ohňa.

Zakladanie ohňov, tancovanie a spievanie.

Toto si vieme tiež krásne nahradiť aj v mestskom domácom prostredí. Zapáľme si sviečku alebo aj viac sviečok pre každú svetovú stranu. Vnímajme silu ohňa, svetla, ktoré nám dáva. Ak si chceme zatancovať, spievať alebo aj skákať, môžete, nechajte sa uniesť fantáziou a robte to, čo vám je prirodzené. Pre zvýraznenie a prepojenie si oblečte červenú farbu – zdroj energie, sily, vášne, ničivej ale zároveň energie plnej života.

Voda je protikladom ohňa a prepojením všetkého života na Zemi

Tiež sa s ňou spájalo mnoho slnovratových zvykov a tradícií. Kúpanie sa večer, v noci alebo nad ránom v pozemských vodách prinášalo trochu slnečnej sily. Kúpele v jazerách, riekach alebo rannej rose mali očistnú a ochrannú funkciu. S vodou a rosou súviseli aj zvyky na privolanie dažďa, zabezpečenie zdravia a osobného života po celý rok.

Ranné kúpanie v potoku alebo jazere, či prechádzanie sa po rannej rose.

Znie to krásne, romanticky až čarovne. Ale nie vždy si to vieme v dnešnej dobe zariadiť tak, aby sa to dalo, aj keď možnosti by tu boli. Každopádne, ranná studená sprcha s vedomím toho, ako nás voda čistí a že máme aj takúto možnosť, nám môže nahradiť zvyklosť a priniesť radosť do letného obdobia života. Oblečte si bielu farbu, ako symbol čistoty, prepojenia konca jari a začiatku leta. Biela je rovnováha, nevinnosť a umožňuje energetický tok.

Svätojánska noc

Slnovrat a jeho zvyky a tradície sú do istej miery zachované v rozprávkach a povestiach. Počas tejto magickej noci, ktorá je zvyčajne označovaná ako svätojánska noc, majú nazbierané bylinky zázračnú moc, niekoľkonásobne silnejšie liečivé účinky. Hľadajú sa odkryté poklady, svetlušky svietia na cestu a bludičky vábia do močiarov, čistým a krásnym ľudom sa otvárajú tajomstvá hôr, lesné bytosti ako víly a škriatkovia tancujú a oslavujú, zjavujú sa ľudom a prezrádzajú tajomstvá prírody. V túto noc je možné porozumieť aj zvieratám.

 

Ak sa vám podobné zvyklosti páčia a šteklenie v bruchu vám napovedá, že niečo podobné by ste radi skúsili, tak môžete vyskúšať týchto pár nápadov ako na to a prepojiť staré zvyklosti s novým spôsobom existencie.
Budem rada, ak mi napíšete o tom, ako sa vám darí. Či už do komentára alebo do  mailu.

Prajem vám krásny Letný Slnovrat plný zázrakov..

 

 

 

 

 

 

 

Dadka Macháčková

Žena, ktorá miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky podľa seba..

Objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich našla cestu, ako byť sama sebou..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom pomáha ženám cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Intuitívnou módou

Nájdite si chvíľku čas a nájdite sami seba.. 
Sprievodca Intuitívnou módou vám napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíte, kto vlastne ste, čo sa vám páči a kde máte svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre