Jarná Rovnodennosť – privítanie jari v našich životoch

Prvý jarný deň – deň, na ktorý mnohí po zime nedočkavo čakajú. Konečne je tu jar!

Aj keď pre mňa to už nie je to zúfalé čakanie, kedy konečne bude jar. Naučila som milovať každé ročné obdobie, vychutnávať si jeho krásu, dary a silu, ktorú nám dáva.  Som za to veľmi vďačná.

 

Rovnodennosť je okamih v roku, kedy Slnko prechádza priesečníkom rovníka. V tento deň nastane na celej Zemi deň rovnako dlhý ako noc. Týmto dňom na Severnom póle začína polárny deň, kedy je Slnko celý polrok nad obzorom. Naopak na Južnom póle, v Antarktíde, začína polárna noc, ktorá taktiež pol roka.

Od roku 2012 vítane prvý jarný deň a jarnú rovnodennosť 20.marca. Rovnodennosť nenastáva každý rok v ten istý čas. Dôvodom je rozdielna Dátum 21. marca, ktorý si pamätáme, platil len v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Od roku 2012 je jarná rovnodennosť 20. marca a neskôr sa začne objavovať aj 19. marca.

Dĺžka astronomického roka voči kalendárnemu roku, ktorý má prestupné dni každý štvrtý rok.

Deň jarnej rovnodennosti nazývame aj prvý jarný deň.

V minulosti bola jarná rovnodennosť spájaná s rôznymi tradíciami a zvykmi našich slovanských predkov.

Niektoré tradície sa ešte stále vyskytujú, najmä sa zvyknú udržiavať na dedinách.

Jedným z takýchto zvykom spájaným s prvým jarným dňom je vynášanie Moreny.  Morena – slovanská bohyňa stvárnená slamenou figurínou oblečenou do ženských šiat je symbolom smrti a zimy. Ľudia ju nosia po dedine a nakoniec ju hodia do potoka alebo spália. Verili, že takto vyženú choroby a smrť zo svojich životov. Niektorí zničením Moreny otvárali cestu pre nástup jari a letného obdobia. Iní zničením smrti zaisťovali prosperitu celému spoločenstvu. Morena sa zvyčajne vynášala dve nedele pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu.

Na druhý deň sa zapaľuje veľká vatra. Ľudia majú slamené bábky, do ktorých vkladajú svoje sny a želania na nastávajúce obdobie a potom ich hádžu do ohňa. Spolu s bábkou hádžu do ohňa aj obilie ako znak dobrej úrody a hojnosti pre nasledujúci rok.

Tradične sa pečú koláče a placky okrúhleho tvaru pre symbol Slnka, ktoré nás bude v hojnosti sprevádzať až do jesennej rovnodennosti.

V jarnej rovnodennosti nastupuje k vláde Bohyňa Vesna – bohyňa Ľúbosti.

Prináša (Z)Vesť, že nastupuje obdobie prebudenia zo zimného spánku, prichádza teplo. Matka príroda sa zobúdza a nastáva astrologický Nový Rok.

Sviatky Slovanov boli vždy v súlade s cyklami prírody. Aj svoj obyčajný život prispôsobovali a organizovali podľa prírody, ktorú chápali ako neoddeliteľnú súčasť svojho života.

Najväčšie sviatky Slovania slávili v obdobiach jarnej rovnodennosti, letného slnovratu, jesennej rovnodennostizimného slnovratu.

Musím sa priznať, že sa mi veľmi páči návrat k určitým zvyklostiam a tradíciám, napriek tomu, že o tom vieme celkom málo. Naši predkovia samozrejme žili inak, ako sa žije dnes. Žili v inom svete. Avšak môžu nám byť inšpiráciou a môžeme si nájsť cestu, ako privítať základné cykly prírody aj v modernom svete.

 

Jar je začiatok nového cyklu.

Neskôr príde Leto, potom Jeseň  a nakoniec Zima. Na Jar sa všetko prebúdza, rodí sa nový život. V lete naberá život plnú silu, je akýmsi naplnením, na jeseň prichádza zber úrody a život prírody sa ukladá na zimný spánok.

V prvých dvoch mesiacoch, kedy bola zima a my sme zostávali pod vplyvom studenej modrej farby, sme plánovali a snívali. S prichádzajúcimi dlhšími dňami a obdobím svetla a žltej farby  sa naše sny a vízie načali presvetľovať. Deň, keď nastane jarná rovnodennosť nás prehupne do ďalšej časti a to zhmotňovania našich snov. Tá čas, kedy slnko prebudí našu životnú energiu a vedie nás po presvetlenej ceste životom.

Rovnodennosť je aj rovnováha – deň a noc, tma a svetlo, zima a teplo. Svet sa z tmy prebúdza do svetla, zo zimy do tepla.

Nemusíme hneď vyrábať Morenu alebo slamené bábky a páliť. Ale samozrejme keď chceme, môžeme. Alternatívou môže byť kúsok papiera s našimi želaniami pre nasledujúce teplé obdobie v roku, ktoré potom môžeme buď spáliť alebo zahrabať do zeme.

Aj také jarné upratovanie môže byť krásny rituál jari, ako dáme zime zbohom a privítane slnečné lúče v našich príbytkoch. Skontrolujeme zazimované kvety a rastliny na terasách a balkónoch a popripravujeme si priestor na nové.

 

Ženský svet a rituály príchodu jari

Pre mňa je úžasné si dopriať starostlivosť o svoju pleť napríklad čistiacou maskou a očistný kúpeľ alebo len sprchu s peelingom, kedy vnímam, že aj moje telo sa prebúdza do jari a novej energie.

Dôležitý jarný rituál je vymeniť šatník.

Nie nerobím to dopredu s očakávaním jari. Pár-krát sa mi stalo, že som veľmi akčne pri prvých teplejších dňoch vymenila oblečenie v šatníku a potom som o týždeň či dva otvárala krabice a hľadala zimné bundy.

Mám pre vás pár tipov, ako sa k rituálom jari postaviť v jednoduchosti a v našom modernom svete.

Morenu – bohyňu zimy uložíte na spánok a tým Morena odovzdáva vládu bohyni jari Vesne.

Postarajte sa o svoje zimné oblečenie, ktoré chcete odložiť. Kabáty, bundy, svetre treba vyprať alebo odniesť do čistiarne. (Dajte si poznámku do diára, aby ste ich nezabudli vyzdvihnúť. Ja som takto minulý rok bundu v čistiarni zabudla. Našťastie ma tam počkala.)
Poumývajte a odložte topánky a čižmy, ktoré si zaslúžia starostlivosť po tom, čo chránili nohy v zime vonku. Popreberajte oblečenie, ktoré ste si celý zimný čas neobliekli a zvážte, či si to ešte necháte alebo posuniete ďalej. S láskou sa o svoje oblečenie postarajte, poďakujte mu. Teraz budete vedieť, že keď znovu príde chladné obdobie roku, budete sa tešiť.

A pripravte si jarný alebo jarno-letný šatník, ktorý vám bude spríjemňovať teplé dni v roku. Pouvažujte, či si viete vytvoriť nové kombinácie oblečenia, čo ste nosili minulý rok a milovali ste to, prípadne či  je niečo, čo vám chýba a čo by ste potrebovali doplniť.

Ja nám dva šatníky. Jesenno-zimný a jarno-letný a zopár kúskov, ktoré nám po ruke celoročne. Pre mňa je základným rozdielom týchto šatníkov – farby. V zime mám radšej tmavšie farby, ktoré mi dávajú pocit tepla, bezpečia, útulnosti a môcť sa zahĺbiť v zimnom čase do seba.Naopak môj jarno-letný šatník je v svetlých farbách, ktoré mi poskytujú pocit slobody, vzduchu, priestoru a nekonečných možností.

Celoročné kúsky v mojom šatníku sú presne tie, ktoré potrebujem mať „po ruke“ stále. Zvyčajne sú to moje NAJ kúsky, ktorých sa nechcem vzdať v žiadnom ročnom období a zároveň sú kombinovateľné v každom ročnom období.

Preskúmajte svoj šatník a zistite, či vás podporuje a či vám poskytuje presne to, čo v danom ročnom období potrebujete.

Vyberte si obľúbený jarný kúsok a oblečte si ho. Privítajte jar s úsmevom a krásnym pocitom v oblečení, v ktorom rozkvitnete. Nalaďte sa na teplé obdobie roku a rozžiarte svoju energiu.

 

A dôležité..

Farby, ktoré ste si pre tento rok naplánovali zaraďte aspoň v minimálnych a malých kúskoch do svojich šatníkov na jar a leto, aby ste nestratili niť – zmysel na svojej ceste.
Môžu to byť šále, šatky a šperky, prípadne opasky a iné doplnky, ako kabelky a vaky.

Alebo aj väčšie kúsky – ideálne celoročne využiteľné mikiny a kardigany, mikino-kabáty, mikino-šaty, dlhé sukne.

 

Porozmýšľajte, kde všade a ako viete tieto farby nájsť alebo doplniť. Nemusí to byť naraz, stačí postupne. Len vnímať a sledovať, čo sa vám páči a čo nie. Kde potrebujete ubrať a kde naopak pridať. Možno budete potrebovať niektoré farby úplne vymeniť.

Vnímajte a naciťujte farby v prírode, tam je vždy najviac inšpirácie.

 

Ak máš pocit, že potrebuješ pomôcť pri hľadaní správnych podporujúcich farieb v Tvojom šatníku alebo chceš podporiť svoj špecifický zámer, vytvorila som návod, ako si zvoliť svoju podporujúcu farbu. Je v zásade úplne jedno, či si volíš farbu pre celý rok, či na určité obdobie alebo len na určitú príležitosť.

 

individuálna farba roka

Stiahni si Zdarma sprievodcu >>

individuálna farba roka

Naštartuj a podpor svoj rok vlastnou farebnou cestou..
.. pre krajší a farebnejší život
.. pre Tvoju spokojnosť a harmóniu
.. pre viac úsmevov a dobrých pocitov

 

 

Ak sa chceš viac venovať svojmu šatníku a farbám, ktoré v ňom máš.. Nechať sa unášať farbami a novými cestami vlastným šťastnejším životom, potom tu mám pre Teba Sprievodcu, ktorý Ti pomôže sa nasmerovať..

Sprievodca Intuitívnou módou

Chceš spoznať sama seba, svoje farebné nastavenie?
Rada skúmaš nové vec? 

Pozývam Ťa spraviť si príjemnú chvíľku a objaviť možno veci, ktoré si o sebe nevedela..

Viac informácií

 

 

Ak máš otázky alebo nejasnosti, ma kľudne kontaktuj a aj Ti veľmi rada pomôžem nájsť kľúč k Tvojej spokojnosti.

Krásne jarné dni Ti prajem plné slnka a pohody a naplneného šťastia..

Dada Macháčková

Žena, ktorá objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich byť sama sebou.. miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky pre ženy na mieru ich duše..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom sprevádza ženy farbami ich duše a pomáha im cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Svoje skúsenosti a poznatky chce šíriť ďalej medzi ľudí, ktorých farebná cesta láka a otvára im nové možnosti ako sa nielen podporiť, ale aj liečiť, či už telo alebo zranenú dušu..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Spirituálnou módou

Nájdi si chvíľku čas a objavuj sama seba.. 

Sprievodca Spirituálnou módou pre dušu ženy Ti napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíš, kto vlastne si, čo sa Ti naozaj páči a kde máš ukrytú svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre