Tmavé a svetlé odtiene farieb

S farbami sa stretávame každý deň a každý moment dňa, nech robíme čokoľvek. Ráno, keď otvoríme oči, vidíme farby na našom posteľných obliečkach, aj naše nočné oblečenie má nejaké farby. A chvíľku na to sa už rozhodujeme, čo si dnes oblečieme, v čom sa budeme cítiť dnes dobre a všetko zvládneme v pohode.

Už len z tohto dôvodu je skvelé, keď farbám rozumieme a tak ich dokážeme vnímať, správne čítať, aby sme vyladili naše dni a začlenili do svojich každodenných činností.

Používanie a vnímanie farieb je kreatívnou činnosťou, ktorej sa zúčastňuje každý jeden človek každý deň. Nemusíš byť ani výtvarníčka, ani módna návrhárka, ani grafička. Jednoducho bežný život nám pohľad farby prináša neustále. Niektorí ľudia majú vrodený cit pre farby, prirodzene vedia farby kombinovať a pracovať s nimi. A práve ostatným ľudom, ktorí tento prirodzený dar nemajú sa zíde, ak budú farbám len o trošku viac rozumieť a budú vedieť lepšie s nimi zaobchádzať, vnímať ich a pracovať s nimi. Možno zistíte, prečo Ťa niektorí ľudia hnevajú, ani nič ešte nepovedia alebo naopak niektorí aj keď nie sú úplne podľa Tvojho vkusu, ale dokážeš ich akceptovať.  Nerozumieš, ale možno zistíš, že práve farby v tom zohrávajú svoju veľkú úlohu.

Každú farbu je možné jednoznačne charakterizovať na základe určitých kvalitatívnych vlastností. Tieto vlastnosti vytvoria presný odtieň nezameniteľný so žiadnym iným. Sú to napríklad tón, svetlosť či tmavosť, chromatickosť, sýtosť, svetelnosť, jas a čistota. Tieto charakteristiky sú však závislé od svetelného zdroja, vlastnostiach povrchu, kde sa farba nachádza a taktiež na schopnostiach a skúsenostiach človeka s vnímaním farieb.

Základných farieb je len pár. Ostatné všetky farby, ich odtiene a tóny vieme namiešať a vytvoriť.

Svetlosť je vlastnosťou povrchu a jas zodpovedá tomu, aké množstvo svetelnej energie sa od povrchu odráža. Čím je odtieň farby svetlejší, tým viac farebných lúčov sa od plochy odráža. Naopak čím je odtieň farby tmavší, tým viac svetelných lúčov farby pohltí. Krásne je to vidieť na rozdielnosti žltej a modrej farby, pričom žltá farba je oveľa jasnejšia ako modrá.

Ľudské oko je schopné rozlíšiť okolo 300 rôznych stupňov jasu farieb a to v rôznych odtieňov šedej, od bielej po čiernu. Odtiene šedej farby vznikajú postupných znižovaním svetlosti bielej farby, teda ztmavovaním, alebo opačne postupným zvyšovaním svetlosti čiernej farby, teda zosvetlovaním. Svetlosť je možné meniť nielen medzi bielou a čiernou farbou. Rovnaký proces sa môže uplatňovať pri všetkých ostatných farebných tónoch. Zmenou svetlosti farby sa však nemení jej farebný tón. Dochádza len k vytváraniu rôznych svetelných stupňov – odtieňov.

Existuje veľmi veľa odtieňov a tónov farieb. Od svetlých po tmavé, od jasných po tlmené.

Svetlé odtiene obsahujú viac bielej farby, ktorá farbu zjemňuje a zosvetľuje v závislosti od množstva pridanej bielej. Typickými predstaviteľmi svetlých odtieňov farieb, ktoré majú vysoký podiel bielej farby sú broskyňová, marhuľová, citrónová, svetlá žltá alebo smotanová, ružová a bledomodrá.

 

Naopak tmavé odtiene obsahujú čiernu farbu, ktorá zvýrazňuje a stmavuje pôvodnú farbu v závislosti od množstva vmiešanej čiernej. Pri tmavých odtieňoch sú typické farby ako tmavo-modrá a tmavo-červená, ktoré v sebe majú vysoký podiel čiernej farby.

Vo všeobecnosti sa svetlé odtiene vnímajú ako jemné, dobré a kladné. Zatiaľ čo tmavé odtiene farieb môžu byť vnímané ako záporné. Keď pridáme čiernu farbu do červenej, vzniknú nám oveľa tmavšie odtiene červenej, ktoré nás môžu viesť k negatívnych vlastnostiam tejto farby – teda k jej krutosti či až surovosti a neohľaduplnosti. Rovnako modrá farba prifarbená čiernou môže človeka, ktorý miluje pravdu, vábiť k tomu, že musí mať vždy pravdu a jeho pravda bude v jeho očiach jediná správna.

Svetlejšie a tmavšie farby veľa ľudí vníma aj v súvislosti s ročnými obdobiami. V lete máme sklon nosiť skôr svetlejšie farby, pretože odrážajú svetlo a sú chladnejšie. V zimnom a chladnom období naopak skôr tmavé farby, pretože svetlo pohlcujú a pôsobia teplejšie.
V teplej polovici roka sme aj akoby otvorení svetu, tešíme sa zo slniečka, chodíme viac von a sme celkovo prístupnejší. Chladná polovica roka nás privádza k sťahovaniu sa viac do seba, sme viac doma v rodinnom kruhu, možno viac tvoríme a možno viac preciťujeme samých seba.

Farby sú aj odrazom našej nálady a ich prostredníctvom svetu niečo o sebe prezrádzame. Farbami hovoríme, kto sme a čo svetu prinášame.

 

Oblečenie na voľný čas alebo pri športe, kedy si chceme odpočinúť, zabaviť sa, si vyberáme farby jasné, veselé, také ktoré nás vedú k úsmevu, k akcii.
Pre slávnostnejšie príležitosti, kde si myslíme, že naše pocity je potrebné držať pod kontrolou, častokrát zvolíme skôr tmavšie odtiene. Častokrát je to práve čierna farba, ktorá je považovaná vo svojej najlepšej kráse aj za veľmi elegantnú. Pozreli ste sa niekedy okolo seba napríklad v divadle?

 

JEMNÉ ODTIENE PRE NAJMENŠIE DETI

Tradičná výbava pre novorodeniatka bola v bielej farbe, prípadne v jemnej maslovej. Boli to univerzálne a jemné odtiene pre malých človiečikov, ktorí čo chvíľa mali prísť na tento svet. V dnešnej dobe už zvyčajne vieme, či sa narodí chlapček alebo dievčatko a tak sa výbava chystá v jemných odtieňoch modrej alebo ružovej farby. Deti ako čisté dušičky, ktoré vítame na tomto svete, v ktorých každý vidí tie nádherné a jemné ľudské stvorenia a prinášajú na svet toľko radosti.

Ružová pre dievčatko

Stále zostáva akousi tradíciou alebo intuitívnym úmyslom darovať narodenému dievčatku niečo ružové. Ružová farby vzniká pridaním bielej farby do červenej a tak dostávame jemnú a nežnú verziu červenej. Ružová farba je spájaná so ženským princípom a s bezpodmienečnou láskou.

Modrá pre chlapčeka

Na druhom konci spektra je modrá farba, ktorá pridaním bielej prejde do bledo-modrej farby. Bledý odtieň modrej je spájaný s duchovnosťou a mierumilovnejšou stránkou tejto farby.

Pastelové farby, teda tie najsvetlejšie odtiene farieb sa vo veľkej miere používajú pre malé deti. pretože majú byť akýmsi ochranným obalom malého človiečika, ktorý nemá byť vystavovaný príliš skoro rôznym nežiadúcim vplyvom. Možno aj toto je jedným z dôvodov skorého dospievania dnešných detí je to, že už v útlom veku nosia oveľa výraznejšie farby, ako to bolo predtým.

Blog dAdKa design

Blog som vytvorila, aby som s vami zdieľala svoje myšlienky, poznatky a informácie.. Aby som vám prinášala aj niečo naviac, čo by vás z oblasti Intuitívnej módy, ženskej krásy a zákulisia dAdKa design mohlo zaujímať..

Chcem si prečítať články na blogu

 

Dada Macháčková

Žena, ktorá objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich byť sama sebou.. miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky pre ženy na mieru ich duše..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom sprevádza ženy farbami ich duše a pomáha im cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Svoje skúsenosti a poznatky chce šíriť ďalej medzi ľudí, ktorých farebná cesta láka a otvára im nové možnosti ako sa nielen podporiť, ale aj liečiť, či už telo alebo zranenú dušu..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Spirituálnou módou

Nájdi si chvíľku čas a objavuj sama seba.. 

Sprievodca Spirituálnou módou pre dušu ženy Ti napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíš, kto vlastne si, čo sa Ti naozaj páči a kde máš ukrytú svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre