8 tipov ako si vybudovať jedinečný štýlový šatník

Budovanie jedinečného a štýlového šatníka nie je samozrejmá vec, ktorú zvládnete na jeden-krát. Chce to proces – spoznávania sa, svojho tela, svojho štýlu, svojho nastavenia a svojho vnímania.


„Móda upadá, štýl je večný!“ Yves Saint Laurent

Toto je krásne motto, s ktorým veľmi súhlasím. Preto som vytvorila projekt Intutitívna móda, ktorý poskytuje možnosti obliekania sa tak, aby ste mali svoj vlastný štýl a zároveň, aby ste sa cítili jedinečná, krásna a v neposlednom rade aj veľmi pohodlne. Projekt, ktorý je v súlade so slow-fashion, zero-waste a hlavne v súlade s vami.

Pre mňa bolo veľmi ťažké moje oblečenie zapasovať do nejakého smeru, nejakej vytvorenej škatuľky. Moje obliekanie vždy odrážalo moje momentálne nastavenie, to kým akurát teraz som, to ako vnímam svet a hlavne to, čo práve potrebujem.

Preto vám teraz prezradím tipy, ako si vybudujete svoj vlastný štýl a sebou inšpirovaný šatník. Taký, ktorý bude odrážať vašu osobnosť a vaše nastavenie.

 

Inšpirujte sa 8 tipmi, ako na na štýlový a jedinečný šatník..

 

 

  1. Nenechajte sa strnúť módnymi trendmi

Módne trendy sa menia neustále. Tvoria základ pre fast-fashion tzv. rýchlu módu, ktorá je vyrábaná v obrovských množstvách, čo nie je vhodné ani pre nás, ani pre našu planétu. Toľko oblečenia naozaj nepotrebujeme a práve tu vzniká to, že si nemáme, čo obliecť. Prečo? Pretože tieto veci málokedy vystihujú to, čo sme. Preto, ak chcete svoj jedinečný šatník, tak rozhodne sa nenechajte ovplyvniť módnymi výstrelkami, ktoré už ďalšiu sezónu určite nosiť nebudete. Dokonca sa môže stať, že to, čo ste si kúpili minulý mesiac už dnes nie je „in“. A tu nadviažeme na ďalší bod..

 

2. Ujasnite si, v čom vyzeráte dobre a noste to

Zistite, čo vám sedí, v čom sa cítite pohodlne. Ktoré oblečenie je pre vás to, ktoré radi nosíte. Máloktorá z nás má ideálnu postavu, miery. Módne trendy nie sú ani vhodné pre všetky tipy postáv. Takže tu je dôležité, aby ste mali jasno v tom, čo vám sedí. A čo vám sedí? To, v čom sa cítite krásna, jedinečná a v čom vám je pohodlne. Niektoré ženy sa cítia takto v sukniach, niektoré v nohaviciach. Je to tak v poriadku, nájdite si to svoje. V čom sa cítite pohodlne zaručene budete vyzerať skvelo.

 

3. Investujte do stálych a nadčasových kúskov

Všetci asi vieme, čo presne sú nadčasové kúsky. Ale.. áno zasa tu mám ale.. Ak sa necítite dobre v úzkych rifliach, bielej košeli a koženej bunde, ktoré sa považujú za nadčasové kúsky, dobre a pohodlne, tak to nie sú kúsky pre vás. Zbytočne by ste ich mali v skrini, nenosili by ste ich. Radšej si teda zaobstarajte sukňu neutrálnej farby vhodnej dĺžky a strihu pre vás, úpletové biele tričko štýlového strihu a k tomu jedinečný kabátik, ktorý môžete nosiť v ktoromkoľvek ročnom období.. Rovnako to platí pre čierne kokteilky a lodičky. Ak nie ste zrovna tip na takéto oblečenie, tak si zaobstarajte čierne voľnejšie alebo úpletové šaty klasického ale šik strihu a k tomu topánky, ktoré si zaručene obujete a nebudú len výstavným kúskom vo vašej skrini.

 

4. Vyberajte si kvalitu

Kvalitné oblečenie je základom dobrého a štýlového šatníka, ktorý vás bude baviť a podporovať. Vyberajte si kvalitné kúsky. Prečo? Pretože vydržia a dlho budú vyzerať krásne a budete ich radi nosiť. Bonusom vám bude, že ak si daný kúsok zamilujete, nebudete sa ho musieť vzdať, ale môžete si vychutnávať jeho nosenie po veľmi dlhú dobu.

5. Pozor na sezónne výpredaje

Sezónne výpredaje sú pre nás veľkým lákadlom. Ale dajte si pozor, aby ste neminuli zbytočne viac a ešte k tomu za oblečenie, ktoré nie úplne zapadá do vášho šatníka. Poznajte svoj šatník a ak sa rozhodnete výpredaje využiť, tak kupujte len to, čo skutočne do svojho šatníka chcete a potrebujete. Určite je lepšie si kúpiť jeden drahší kúsok a kvalitný, ako niekoľko ale s tou kvalitou to zasa nie je až také slávne.

 

6. Vnímajte variabilitu oblečenia a buďte kreatívna

Majte svoj šatník preskúmaný a naučený. Ideálne aj seba a svoje preferencie. Predtým ako pôjdete nakupovať, majte jasno v tom, čo chcete alebo potrebujete kúpiť, prípadne, čo vám v šatníku chýba. Hľadajte variabilitu a kombinácie, ako a k čomu môžete daný kúsok nosiť. K sukni, k nohaviciam, či sa dá vrstviť, nosiť len v jedno ročné obdobie, alebo sa dá využívať celoročne. Skúšajte, tvorte a neobmedzujte sa na jeden outfit. Vytvorte si aspoň tri až štyri kombinácie s tým, čo už máte vo vašom šatníku a čo milujete nosiť.

 

7. Ako na farby vo vašom šatníku

Táto téma je veľmi rozsiahla a pre každú z nás jedinečná, ako my samé. Je dôležité vedieť, v akej farbe sa cítime dobre a či nás podporuje. V ktorom ročnom období ktorú farbu nosíme. Ktorá farba ma teraz farebne priťahuje a podporuje.  Mám tú farbu na svojom zozname alebo je to len chvíľkové zanietenie, lebo ste niekde videli reklamu alebo kamarátku a vyzerala skvelo. Toto a ešte omnoho viac sa skrýva za tajomstvom farieb, ktoré nosíme. Ak chcete tieto tajomstvá poznať, neváhajte skúmať a hľadať svoje vlastné riešenia a presvedčenia.

 

8. Nájdite svoj štýl

V každom tipe oblečenia hľadajte svoj vlastný štýl. Aj biznis oblečenie podľa kódexov sa dá jemne prispôsobiť tak, aby ste to zostali vy a cítili ste sa pohodlne. Len hľadajte, kombinujte, tvorte. Inšpirujte sa a vytvárajte si svoj vlastný štýl pohodlia a krásy. Hľadajte kúsky oblečenia, ktoré vám dodajú to, čo potrebujete – sebadôveru, istotu, sebalásku alebo čokoľvek iné..

„Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..“

 

Ako bonus mám pre vás ešte štyri tipy navyše, ktoré som si rovnako ako všetky ostatné odskúšala na vlastnej koži.. Poďme na to a hľadajte všade svoje JA:

  • materiály – pri vyberaní oblečenia vždy pozerajte na etikety, z čoho je daný kúsok ušitý a to v každej vrstve. Ak si nájdete krásne nadčasové šaty v ideálnej farbe, ale budú z materiálu, ktorý vám nie je príjemný, tak ich nosiť aj tak nebudete.. verte mi toto poznám – stalo sa mi to 😅
  • topánky – ak neradi nosíte lodičky a vyhýbate sa im dokonca aj keď idete niekam na oslavu či svadbu, tak si radšej zadovážte krásne topánky iného druhu; možností je veľa, treba sa len rozhliadnuť a byť prístupná možnostiam, ktoré možno zatiaľ nie sú úplne bežné, ale za to presne pre vás.. napríklad môžete sa skúsiť zoznámiť s barefoot..
  • kabelky – nie, nepotrebujete ku každým topánkam aj kabelku.. a ak to tak predsa len máte radi, vyberajte tak, aby kabelka ladila k viacerým topánkam alebo opačne viaceré topánky k jednej kabelke.. odmenou vám bude, že nebudete neustále prehadzovať veci z jednej do druhej a ušetríte čas a zabúdanie..
  • šperky – spomínané pravidlá tu platia dvakrát – pretože šperkov sa nám zvyčajne zmestí do šuplíka viac, ako oblečenia do skrine.. nekupujte všetko, čo sa vám na prvý pohľad páči, alebo sa to práve nosí alebo alebo.. hľadajte tie svoje jedinečné, ktoré nemáte na jednu príležitosť, ale plánujete ich nosiť niekoľko rokov.. tu fantázia hranice nemá a keď budete hľadať, tak zaručene nájdete presne to, čo potrebujete..

 

Je týchto pár bodov vhodných pre každú z nás?

Samozrejme, ale ani jedna z nás ich nebudeme však mať rovnaké. V každom bode si nájdeme to svoje, svoju cestu na tvorbu šatníka podľa seba.

Ak sa chcete inšpirovať viac, vyskúšajte Intuitívnu módu, ktorá vám poskytne viac možností, krásy, jedinečnosti, pohodlia a pohladí vaše JA..

 

Foto: Zuzana Minarovičová /@zuzana.minarovicova.photography/
www.minarovicova.sk

Dada Macháčková

Žena, ktorá objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich byť sama sebou.. miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky pre ženy na mieru ich duše..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom sprevádza ženy farbami ich duše a pomáha im cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Svoje skúsenosti a poznatky chce šíriť ďalej medzi ľudí, ktorých farebná cesta láka a otvára im nové možnosti ako sa nielen podporiť, ale aj liečiť, či už telo alebo zranenú dušu..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Spirituálnou módou

Nájdi si chvíľku čas a objavuj sama seba.. 

Sprievodca Spirituálnou módou pre dušu ženy Ti napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíš, kto vlastne si, čo sa Ti naozaj páči a kde máš ukrytú svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre