„Priznaj farbu!“ Tento výraz je veľmi starý a pochádza zo stredoveku, z doby rytierskych súbojov, kedy niektorí rytieri schovávali svoje farby erbu, aby zostali v tajnosti. Bolo však otázkou cti ukázať svoj erb – svoje farby. Tento výraz znamená, že človek by mal byť schopný každému jasne a zrozumiteľne vysvetliť svoj pohľad, svoje stanovisko a informovať o svojich úmysloch.
Pokiaľ sa vieme na farby správne pozerať a vieme ich pospájať, rozobrať a rozlúštiť, vedia rozprávať. Napríklad symbolika na štátnych vlajkách vo forme farieb a symbolov, nám povie veľa o kultúre, minulosti a mentalite národa.
Každá farba má svoju pozitívnu aj negatívnu stránku. Dualita je aj vo farbách rovnako ako vo všetkom na tomto svete, aby to dávalo väčší a komplexnejší zmysel. Napríklad, ak vidíme červenú, takmer okamžite nám napadne veľké množstvo energie. Protipól hyperaktivity je práve absolútny nedostatok energie. A aj tu sa stále držíme témy červenej farby.
Uvedomenie, že existujú naozaj len tri základné farby – červená, žltá a modrá. Napriek tomu, že mnohí z nás sme v tom, že základných farieb je omnoho viac. Keď si napríklad kupujeme farbičky, tak základných farieb v balení je zvyčajne 6 – 12. Avšak len tri z nich sú skutočne základné farby, z ktorých vieme namiešať všetky ostatné farby a odtiene farieb. Potom tieto „odvodené“ farby skrývajú v sebe aj vlastnosti všetkých použitých farieb.
Semafor je jedna z denných súčastí našich životom. Máme tu tri farby, z ktorých každá nám dáva iný pokyn podľa ktorého sa riadime. Vo farbe je zosobnené pravidlo dopravnej premávky a zároveň sa nám pokyn tejto farby vrýva do pamäti v súvislosti s týmto vnímaním.
Práca ľudí s farbami je častokrát nevýrazná pokiaľ sa nad ňou nezamyslíme vedome. Moderná medicína už dlho pracuje s farbami, ktoré sú neviditeľné – s infračervenou a ultrafialovou. Len nedávno sa začali používať aj viditeľné farby, napríklad modré svetlo, ktoré je veľmi účinné pri liečbe rôznych ochorení, ako telesných, tak aj duševných – napríklad rakoviny, rôzne poruchy prijímania potravy alebo závislosti. Dá sa povedať, že vplyv farieb si aj zdravotníci čím ďalej tým viac uvedomujú, minimálne ak sa zamyslíme, tak na operačných sálach sa nosia modré alebo zelené plášte.
V niektorých inštitúciách sa farby vedome používajú, aby ovplyvnili správanie ľudí, ktorí sa tam pohybujú. Napríklad nemocničné izby sa častokrát farbia na zeleno, aby priniesli človeku pocit zdravia a harmónie. V školách sa steny tried maľujú na žlto, aby mali žiaci viac chuť učiť sa a zapájať svoj intelekt. Sveloružová, ktorou sa vo väzniciach maľujú steny, sa osvedčila ako skvelý prostriedok obmedzujúci výskyt útočného a násilníckeho správania väzňov.
Špeciálnou kategóriou farieb je vývoj umelého osvetlenia. To, že nám prospieva prirodzené svetlo vieme. Avšak niektoré druhy umelého osvetlenia je priam škodlivé. Ľudia napríklad veľmi zle znášajú fluorescenčné svetlo, pretože neobsahuje farby z modrého konca spektra a rýchlo bliká, čo spôsobuje bolesti hlavy a stres. Žiarivku, ktorá obsahuje plné farebné spektrum a približuje sa dennému svetlu vynašiel fotobiolog John Ott. Toto svetlo je omnoho zdravšie a preto sa dnes už vo veľkom používa napríklad v kanceláriách.
Teo Gimbel skúmal sodíkové osvetlenie ulíc a jeho vplyv na ľudí. Zistil, že vytvára nepriaznivé prostredie, ktoré vedie k zločinom a depresiám. Preto sa dnes presadzuje také verejné osvetlenie, ktoré obsahuje svetlo, ktoré sa blíži k modrému koncu spektra. Znižuje sa tak napätie a násilnícke chovanie ľudí.
Hlboký účinok farieb na naše správanie, city a emócie sa odráža vo výrazoch, ktoré máme bežne zaužívané. Používame ich už akosi automaticky. Lepšie si dokážeme dané správanie predstaviť alebo ho vyjadriť či vysvetliť. Farby nám sprostredkúvajú veľmi účinný prostriedok pre komunikáciu a predstavivosť.
Farbistý jazyk
Výraz farbistý sa používa na označenie niečoho, čo je krásne, prilepšené, ozdobné. Farbistý jazyk označuje jazykovo bohaté vyjadrovanie, kedy čítanie alebo počúvanie stáva naozajstným zážitkom. Rozprávač alebo spisovateľ použil svoje nadšenie a energiu na vyjadrenie svojich myšlienok a emócií.
Zelený závisťou
Byť zelený závisťou sme už určite všetci počuli. Zelená je vo svojej podstate rovnovážna farby medzi chladným a teplým koncom farebného spektra. Tak ako naznačuje pokoj a harmóniu, tak vo svojom negatívnom vyjadrení naznačuje práve disharmóniu alebo vyvedenie z miery.
Vidieť na červeno
Zvyčajne používané v súvislosti s predstavou býka, ako pred ním toreador máva červenou zástavou. Výrazom „vidí na červeno“ popisujeme okamžitú a častokrát nepremyslenú reakciu, ktorá sa spája s útokom a hnevom. Toto je v nás hlboko zakorenené. Naši predkovia denne čelili situáciám, kedy museli s nebezpečenstvom bojovať alebo okamžite utekať. Bez tejto schopnosti okamžitej reakcie by sme sa pravdepodobne dnešnej doby nedožili.
Čierny deň
Chceme vyjadriť neúspech alebo smolu zvyčajne používame čiernu farbu na toto označenie. Akoby sme chceli zdeliť, že z nášho života práve teraz zmizli všetky farby radosti a hovorím o dni pod psa alebo teda o čiernom dni.
Biely ako krieda (ako stena)
Výraz používaný na označenie niekoho, komu nie je dobre. Má však dve vysvetlenia. Jeden je, kedy človek bledne hrôzou a strachom. Druhé označenie je, keď je človeku zle a je biely, nevýrazný a človek nevie, čo má vlastne čakať.
Blues – modrá nálada
Nálada, kedy sme melancholický až depresívny. Sťahujeme sa do seba a cítime sa osamelo a nevidíme nič len studenú modrú. Častokrát sa používa aj slovné spojenie „popôrodné blues“, kedy má žena pocit, že jej nikto nerozumie a je vo všetkom sama a nevie si poradiť.
Spomínam si na obdobie, keď som začínala behať. Oblečenie som si nekupovala dopredu, pretože som mala pocit, že športového oblečenia mám dostatok. Potom som si uvedomila, že mám veľa čiernych športových vecí. Čierna farba je predsa vždy univerzálna. Potom som začala vnímať, ako mi to šlo. Keď som bola celá v čiernej bežalo sa mi ťažšie. Akoby som bola uzavretá, neschopná vydať energiu na to, aby som aktívne niečo robila. Potom som si spomenula, že kedysi dávno, keď som aktívne cvičila a mala 9 tréningov za 7 dní, nosila som červenú farbu, veľa červenej farby. Vďaka tomu som fungovala, mala energiu a dokázala rýchlo regenerovať a znova vydávať potrebnú energiu na aktívny život. Zmenila som prístup k športovému oblečeniu a behanie išla odrazu oveľa ľahšie.
Pamätám si na jedno stretnutie, na ktoré som sa prihlásila a vôbec nečakala, že budem musieť vyjsť na pódium, predstaviť sa a niečo o sebe povedať. Bola to pre mňa veľmi veľká výzva. Takmer celý čas som rozmýšľala, ako sa s tým vysporiadam a ako to zvládnem. Keď som čo chvíľa bola na rade, tak som si uvedomila, že mám so sebou svoj tyrkysový kabát. Neváhala som, obliekla som si ho a vyšla na to pódium. Dokonca som s úsmevom priznala, že ešte pred chvíľkou som rozmýšľala o tom, že kedysi, keď by mi niekto povedal, aby som vystúpila pre ľudí, tak by som radšej ušla. Tentokrát som to zvládla a tyrkysová farba pri pridala odvahu a otvorenosť novým ľudom, aby som to zvládla.
Oblečenie na nás vplýva. Napríklad, ak chodíte radi v modrom oblečení, pravdepodobne je to preto, že sa cítite príjemne, keď máte túto farbu na sebe. Ak si dáte na seba červený doplnok, nevedome oznamujete ostatným ľudom, že dokážete byť rozhodní, keď to potrebujete.
Je dôležité, aby ste premýšľali o farbách. Keď napríklad kupujete oblečenie, zvažujete, ktorá farba vám sedí a v ktorej vyzeráte lepšie. Mali by ste taktiež uvažovať nad tým, ktorá farba vo vás vyvoláva aký pocit. Či je to pocit bezpečia a istoty alebo vás rozrušuje, dodáva vám odvahu alebo sa necítite sami sebou. Je dobré zvážiť prečo si kupujete práve toto oblečenie. Kam to oblečenie plánujete nosiť. Oblečenie, ktoré si kupujete na prijímací pohovor nemôže byť rovnaké ako to, ktoré si oblečiete na neformálny obed s priateľmi alebo na významnú konferenciu.
Farby a pocity z farieb sú prospešné nielen pri oblečení. Ale napríklad aj pri zariaďovaní vášho bývania. každá miestnosť slúži na niečo iné, v každej miestnosti plánujeme robiť iné činnosti a potrebujete sa cítiť inak.
Ďalšie farby, ktoré nám pomáhajú na našich cestách životmi, sú farby, s ktorými sme sa narodili. Farby odvodené z nášho mena, dátumu narodenia a astrologického znamenia.
V priebehu života nadobúdame rôzne skúsenosti, presvedčenia a iné poznatky, ktoré nás formujú a ovplyvňujú. Rovnako je to aj s farbami a postupne si k nim tvoríme nevedomý vzťah.
Aká je vaša obľúbená farba? To je otázka na ktorú niekto dokáže dlhý čas odpovedať rovnako a niekto to nedokáže zodpovedať vôbec. Niektorí ľudia si svoju obľúbenú farbu dokážu meniť z roka na rok, z mesiaca na mesiac a niektorí aj zo dňa na deň. Deti menia svoje farby najčastejšie, pretože najľahšie skúšajú a cítia. Dospelí taktiež občas menia svoje obľúbené farby a súvisí to so zmenami alebo udalosťami v ich živote, ktoré aktuálne prežívajú.
Každá farba môže byť popísaná a dá sa v nej nájsť zmysel a podstata pre daného človeka. Maličké rozdiely v odtieňoch farieb majú svoj význam.
Niektorí ľudia naozaj nemajú svoju obľúbenú farbu, pretože intuitívne cítia, že potrebujú všetky farby pre svoj život alebo len intuitívne siahajú po farbách, ktoré ich niečím inšpirujú.
A čo farby, ktoré nemáte radi?
Obľúbená farba prezradí toho celkom veľa o svojom nositeľovi. Väčšina ľudí ma svoju obľúbenú farbu. Sú však ľudia, ktorí majú farby, ktoré radi nemajú alebo ich priam neznášajú. Tieto farby, ktoré neznášate, ukazujú na vaše slabosti alebo oblasť, ktorú potrebujete vo svojom živote vyriešiť.
Blog som vytvorila, aby som s vami zdieľala svoje myšlienky, poznatky a informácie.. Aby som vám prinášala aj niečo naviac, čo by vás z oblasti Spirituálnej módy, ženskej krásy a zákulisia dAdKa design mohlo zaujímať..
Ako príroda prechádza zmenami a svojím pravidelným cyklom, tak my meníme v šatníkoch svoje oblečenie a prispôsobujeme sa podmienkam počasia.
Meníme a prispôsobujeme svoje oblečenie aj tomu, ako sa meníme vo svojom vnútri?
Odráža Tvoje oblečenie aj Tvoju osobnosť a to, kým si DNES?
Ak chceš o SEBE vedieť viac a zároveň sa vedieť vyladiť tak, aby si sa cítila lepšie..
..poď sa so mnou pozrieť na to, ako sa v Tvojom šatníku odráža to, čo žiješ a ako to môžeš zmeniť tak, aby bola spokojnejšia, uvoľnenejšia a šťastnejšia vo svojej každodennosti.