Ako sa správne odmerať a vybrať si veľkosť oblečenia?

Chcete si kúpiť nové oblečenie? Alebo dať ušiť nový kúsok na mieru? Potrebujete zistiť svoje miery, aby vaše oblečenie krásne sedelo a aby ste sa v ňom cítili príjemne a pohodlne.
Ako sa teda správne odmerať, aby ste boli s novým kúskom spokojná?

Dôležitá súčasť pri objednávke oblečenia sú správne odmerané miery..
Správne sa odmerať je dôležité, aby..
.. vám vaše oblečenie sedelo.
.. ste sa cítili pohodlne a krásne.
.. ste vyzerali fantasticky.
.. ste mohli prejaviť vašu jedinečnosť.

 

Takže poďme na to – Ako sa správne odmerať..

Zmerať sa nie je vždy také jednoduché, ako sa zdá. Ja som sa s týmto tiež potrápila. A teraz, keď idem šiť, tak dodržujem staré a jednoduché pravidlo:

Dvakrát meraj a raz strihaj!

 V dnešnej dobe, kedy si oblečenie vieme kúpiť online bez skúšania je dôležité sa vedieť odmerať doma. Niekedy aj s tým, čo máme po ruke.

Najlepšie je použiť krajčírsky meter. Taký, s ktorým sa nehrali deti na vláčik, pretože krajčírsky meter sa môže natiahnuť. Aj keď je to stále lepšie, ako keby sa mal skrátiť 😊.
Pre  kontrolu môžete krajčírsky meter porovnať s pravítkom, aby ste sa uistili, že nie je natiahnutý.

Pri meraní krajčírskym centimetrom dávajte pozor, aby sa vám na chrbte nepretočil. Uistite sa, či meriate správnou stranou a začínajte vždy od nuly.

Pokiaľ nemáte doma krajčírsky meter, alebo ho práve neviete nájsť, tak vám postačí napríklad špagát alebo niečo z materiálu, ktorý sa nenaťahuje.  Odmeranú mieru potom prenesiete napríklad k pravítku. Najlepšie, ak dĺžku poznačíte napríklad fixkou alebo odstrihnete nameranú vzdialenosť, aby sa vám pri prenášaní neposunula.

Aj skúška správnosti je veľmi dôležitá.

Nameranú mieru ešte raz prekontrolujte. V najlepšom prípade poproste niekoho aby vás odmeral, alebo sa merajte pred zrkadlom a kontrolujte, v akej výške je meter na chrbte alebo na zadku. Dôležité je, aby bol v rovnakej výške po celom obvode.

Pri meraní je najlepšie mať na sebe spodnú bielizeň, plavky, prípadne, čo najtenšie a najtesnejšie oblečenie. Miery si merajte presne, ale nie na tesno. Potrebujeme kopírovať postavu, meter by nemal odstávať, ani sa zarezávať. Je dôležité rovno stáť, nesťahovať brucho, voľne dýchať a merať sa v uvedených častiach tela (viď obrázok).

(1) – vaša telesná výška

Obvod hrudníka (4) – merajte vodorovne cez prsia v najširšej časti hrudníka. Najlepšie v podprsenke, ktorú plánujete nosiť s daným kúskom oblečenia. Nezadržiavajte dych, voľne dýchajte, aby ste sa uistili, že v oblečení budete vedieť dýchať.

Odvod pásu (3)
– merajte vodorovne cez najužšiu časť trupu, približne 5 cm na pupkom. Pokiaľ ide o sukňu a plánujete ju nosiť priamo v páse je to jedna z najdôležitejších mier. Pozor, na sťahovanie bruška. Voľne dýchajte, aby ste potom vedeli v oblečení dýchať a pohybovať sa. Nie je potrebné prirátať žiadne rezervy na pohyb.

– pokiaľ chcete mať pás sukne alebo nohavíc nižšie ako je pás tela, tak merajte vodorovne cez časť medzi pásom a bokmi, tam kde pás chcete mať. Pri niektorých modeloch je možné pás na požiadanie znížiť. Je to miesto, kde vám je sukňa/nohavice pohodlné a najradšej ich nosíte.

Obvod bokov (2) – merajte vodorovne cez najširšiu časť bokov, zvyčajne je to približne 20-23 cm pásu – od najužšej časti tela – pásu. Odmerajte sa na niekoľkých miestach a najväčší rozmer je obvod vašich bokov.

Dĺžka rukáva (5)
–  môžete ju merať dvoma spôsobmi, záleží to od vybraného strihu oblečenia, preto sa dopredu informujte , ktorú dĺžku je potrebné namerať:
– od ramena (ramenného kĺbu) po miesto, kam chcete, aby vám rukáv siahal..
– od krku cez rameno po miesto, kam chcete, aby vám rukáv siahal..

Celková dĺžka (kabát/šaty)
– celkovú dĺžku meriame vpredu – je vhodné, ak vám niekto vie pomôcť. Ide o celkovú dĺžku oblečenia, ktorú meriate od ramena cez prsia až po miesto, kam chcete aby oblečenie siahalo. Pokiaľ meriate oblečenie siahajúce po zem, je potrebné zohľadniť aj výšku opätku. Zvolené topánky si obujte, meter priložte k ramenu a natiahnite ho až po zem, pričom musí prechádzať cez prsia.

Dĺžka sukne
– dĺžku sukne meriame vpredu – je vhodné, ak vám niekto pomôže. Od miesta, kde chcete, aby sukňa mala pás, kolmo dole až pokiaľ chcete aby sukňa siahala. Ak je sukňa až po zem, nezabudnite na topánky, ktoré plánujete k sukni nosiť.

Ako sa nájsť v tabuľke veľkostí?

Pred objednaním oblečenia je ideálne si skontrolovať miery s tabuľkou veľkostí. Uvedené miery v tabuľke sú telesné miery a preto ich porovnajte s mierami, ktoré ste namerali. Rozmery oblečenia sú prispôsobené telesným mieram.

Ak sú vaše miery medzi dvoma veľkosťami, je lepšie si objednať väčšiu veľkosť. Prípadne ak dobre poznáte svoje telo a viete čo vám sedí, tak veľkosť, ktorú zvyčajne kupujete.

Modely v mojej ponuke šijem podľa európskych štandardov, veľkosti 34-44.

Na špeciálne želanie ušijem modely aj v menších či väčších veľkostiach. Veľkosti môžem kombinovať, pokiaľ ženy nosia inú veľkosť vrchnej  a spodnej časti.

 

Rýchle zhrnutie na záver:

  • Merať sa v spodnej bielizni.
  • Mať niekoho, kto asistuje, je skvelá pomoc.
  • Merať sa pred zrkadlom.
  • Najlepšie použiť krajčírsky meter.
  • A pozorne si prečítať rady, ako zmerať jednotlivé časti tela.

A k tomu ešte jedna malá rada.
Nákup oblečenia nenechávajte sa situácie, keď sa vaša váha zmenila, napríklad po chorobe, alebo po sviatkoch. Môže sa stať, že vaša váha a teda aj miery sa čoskoro vrátia do pôvodného stavu a váš vysnívaný kúsok vám už nebude sedieť.

Ešte maličkosť odo mňa na záver, ktorú na ženách vnímam..

Všetky ste úžasné, krásne a jedinečné..
A aby ste vyzerali skvelo, pôsobili úžasne a vyžarovali spokojnosť, na to máte oblečenie a módu. Nie však preto, aby ste sa jej podrobovali. Ale preto, aby vás podporovala. Aby ste sa zabávali, hrali, skrášľovali a cítili sa príjemne a pohodlne.
Toto všetko môžete dosiahnuť, keď budete nosiť oblečenie, ktoré budete milovať a budete si ho radi obliekať.

Ak náhodou máte ešte nejaké pochybnosti, tak si môžete prečítať článok Správne miery pre dokonale padnúce oblečenie.

 

Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky, neváhajte ma kontaktovať, rada pomôžem a poradím pri výbere.

A teraz, keď už presne viete, ako sa odmerať, môžete aj vy mať svoj vysnívaný kúsok na mieru.. Už potrebujeme len jednu maličkosť, a to Jedinečnú konzultáciu, v rámci ktorej ho spolu vytvoríme..

 

 

 

 

Dadka Macháčková

Žena, ktorá miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky podľa seba..

Objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich našla cestu, ako byť sama sebou..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom pomáha ženám cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Intuitívnou módou

Nájdite si chvíľku čas a nájdite sami seba.. 
Sprievodca Intuitívnou módou vám napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíte, kto vlastne ste, čo sa vám páči a kde máte svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre