Farba roka 2022

Farby sú nádherným doplnkom každého nášho dňa, či si to uvedomujeme alebo nie. Ovplyvňujú nás na každom našom kroku, vnímame ich každým pohľadom. Vplývajú na naše vnímanie a následne aj na naše konanie.

Každoročne v decembri sa volí celosvetový farebný trend na nasledujúci rok. Ani tento rok nie je výnimkou a spoločnosť Pantone uviedla úplne novú farbu, ktorá bude ovplyvňovať nasledujúce obdobie.

Symbolizuje budúcnosť, novosť a kreativitu.
Poďme sa teda na ňu pozrieť bližšie. a v tomto článku vám ju predstavím.

Fialová farba – farba, ktorú som si zvolila minulý rok ako svoju individuálnu farbu roka.

individuálna farba roka

Stiahni si Zdarma sprievodcu >>

individuálna farba roka

Naštartuj a podpor svoj rok vlastnou farebnou cestou..
.. pre krajší a farebnejší život
.. pre Tvoju spokojnosť a harmóniu
.. pre viac úsmevov a dobrých pocitov

Popri žltej a sivej farbe, ktorá vládla roku 2021 som mala fialovú ako osobnú výzvu.

Videla som v tej farbe potenciál a chcela som ju opäť zahrnúť do svojho šatníka. Naposledy som ju nosila ako asi desaťročné dieťa. Neprišli ale vhodné inšpirácie a ani som sa úplne s touto farbou nestotožnila. V roku 2022 som plánovala pokračovať v hľadaní cesty, ako sa k tejto farbe priblížiť a verila som, že aj dostupnosť fialovej farby bude výraznejšia a inšpiratívnejšia.

Bola predstavená úplne nová farba s názvom Very Peri. Je to farba, ktorá pripomína pastelovo fialovú.

Slovo „Peri“ symbolizuje názov trvácnej rastliny Zimozeleň menšia, anglicky „Periwinkle“, ktorej kvietky bývajú modrej alebo fialovo ružovej farby.

Podľa spoločnosti meno farby Very Peri označuje „stály pokoj modrej farby s energiou a vzrušením červenej.“

Modrá má tiež pripomenúť modrú žiaru digitálnych zariadení, pretože posledné roky sa ľudská práca a trávenie voľného času presúva práve do digitálnej sféry. Modrá je tiež symbolom vzostupu technologických pokrokov. Je farbou pohody a vyváženosti a má slúžiť ako kotva. Má priniesť pocity pokoja a mieru pre ľudskú dušu.
Červená farba je veľmi silná a má najdlhšiu vlnovú dĺžku svetelného spektra a môže vyvolávať silné fyzické aj emocionálne reakcie. Predstavuje lásku, vášeň, radosť , zlepšuje náladu. Zrýchľuje pulz, dýchanie a zvyšuje svalové napätie. Prebúdza životnú energiu, odvahu, vitalitu a vášnivosť. Pôsobí proti únave. Je to farba krvi, ktorá predstavuje život.

Je to prvýkrát v histórii, čo spoločnosť nevybrala farbu zo svojho existujúceho portfólia farieb, ale sama vytvorila novú farbu.

Tvorcovia farebných tónov skombinovali niekoľko existujúcich farieb, aby vytvorili očarujúcu, nežnú, meditatívnu a transformatívnu farbu „Very Peri“.

Výkonná riaditeľka Pantone Color Institute Leatrice Eiseman uviedla: „Bolo pre nás skutočne dôležité prísť s novou farbou, pretože teraz máme úplne novú víziu sveta.

Novú farbu opísala ako najšťastnejší a najteplejší zo všetkých odtieňov fialovej a prímes červenej farby vnáša posilňujúci pocit novosti. Podľa Pantone farba ukazuje na Novosť – to je to, čo  momentálne svet hľadá a zahŕňa neistotu a opatrný optimizmus tejto doby.

Pandémia ovplyvnila celý svet, ovplyvnila to, ako žijeme a pracujeme. Priniesla nám nové výzvy, vyžaduje nové myslenie, prístupy, viac kreativity a hľadanie novej cesty.

Fialová farba symbolizuje budúcnosť a fantáziu.

Je spojením dvoch farieb, modrej a červenej, ktoré majú opačný energetický faktor.  Podľa toho, ktorá farba v tejto zmesi prevláda, vznikajú odtiene fialovej s rozdielnymi charakteristikami.

Má najkratšiu vlnovú dĺžku v svetelnom spektre a vzhľadom k tomu, že sa len zriedka vyskytuje v prírode, historicky sa stala fialová farba symbolom bohatstva a moci.

Bledšie odtiene fialovej prinášajú obetavosť, lásku k blízkym, kreativitu, detskú bezstarostnú sebadôveru, radosť a jemný temperament.

Odtieň je inšpirovaný prírodou – orgovánmi, levanduľou a zimozeleňou – bylinami, ktoré ponúkajú upokojujúci pocit.

Túto farbu tiež zahrnuli do svojich kolekcií pre tento rok aj významné módne značky a myslím, že sa mame na čo tešiť.

Aj jeden z posledných modelov môjho roka 2021 bol tento nádherný fialový kabát. A som presvedčená, že to nebola náhoda. Napriek tomu, že nebolo jednoduché nájsť fialové látky. Bolo priam nemožné šiť a tvoriť fialové modely.

Túto farbu tiež zahrnuli do svojich budúcoročných kolekcií aj významné módne značky, tak uvidíme, čo nám prinesú. Jeden z posledných modelov môjho roka 2021, ktorý som ušila, bol tento nádherný fialový kabát. A som presvedčená, že to nebola náhoda.

Posledný rok som fialové látky a vzory hľadala kade tade a vôbec to nebolo jednoduché, alebo skôr, bolo to nemožné.

Tak verím, že tento rok vám a aj sebe (keďže pokračujem vo fialovej farbe aj tento rok) prinesiem krásne modely aj vo fialovej.

Spoločnosť Pantone bola založená v 50. rokoch minulého storočia tlačiarenskou firmou sídliacou v New Yorku. Dnes sídli v meste Carlstadt v New Jersey. Od roku 2000 vyhlasuje Farby roka a určuje trendy nielen v móde, ale aj v marketingu, v oblasti životného štýlu, umenia a dokonca aj sociálnych sietí.

Využíva jednoduchý, zrozumiteľný vizuál, ktorý obsahuje okrem farby aj jej názov a presné číslo odtieňu, pre Very Pery je to 17-3938.

Pre zaujímavosť, posledné dva roky to boli:

pre rok 2020 – modrá farba (tu sa o nej nájdete viac informácii)

a

pre rok 2121 to boli hneď dve farby  žltásivá  (a tu nájdete k nim niečo viac).

 

 

Pokiaľ by ste sa fialovou farbou chceli obklopiť doslova, sa dá použiť v obývacích, detských izbách, kanceláriách a spálňach. Pokojne sa nechajte viesť svojou kreativitou a intuíciou. Vnímajte, čo vám srdce napovie.

Ak si netrúfate na veľké zmeny, nerobte ich na silu.
Niekedy však stačí aj málo, napríklad doplnok vo farbe..

Len tak na záver..

Veľmi podobný odtieň máme v spálni už približne 10 rokov. Farbu sme miešali, tak sme vytvorili niečo špeciálne pre seba. Namiešavali sme ju pár dní, kým sme boli celkom spokojní. Bola to kombinácia modrej a červenej farby. Keby som to nevidela na vlastné oči, tak by som ani neverila, že z modrej a červenej môže vzniknúť tak nežná a podporujúca farba. U nás to bolo na krásne dlhé obdobie. Koncom minulého roka sme sa rozhodli ju zmeniť.

Čo myslíte, podarí sa mi to ešte tento rok alebo si ju posledný rok ešte ponecháme? 😉

 

Dada Macháčková

Žena, ktorá objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich byť sama sebou.. miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky pre ženy na mieru ich duše..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom sprevádza ženy farbami ich duše a pomáha im cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Svoje skúsenosti a poznatky chce šíriť ďalej medzi ľudí, ktorých farebná cesta láka a otvára im nové možnosti ako sa nielen podporiť, ale aj liečiť, či už telo alebo zranenú dušu..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Spirituálnou módou

Nájdi si chvíľku čas a objavuj sama seba.. 

Sprievodca Spirituálnou módou pre dušu ženy Ti napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíš, kto vlastne si, čo sa Ti naozaj páči a kde máš ukrytú svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre