Zelená farba

V mesiaci máj je zelená farba symbolom úplného prebudenia prírody. Premenlivý a nestály apríl je preč, počasie je stabilnejšie a teploty sú výrazne nad nulou. Ľudia viac pociťujú potrebu byť vonku, užívať si prírodu, priestor a slobodu. V istom zmysle zelená farba umožňuje nové začiatky. Po dlhej zime vychádzame do záhrad a do prírody. Slniečko nás láka svojimi lúčmi zostať vonku a užívať si teplo a plnú zeleň. Viacej vetráme, pretože čerstvý jarný vzduch nechávame vojsť do našich príbytkov.

Zelená je presne tá farba, ktorá nás prebúdza a zároveň dokáže poskytnúť pokoj a zotavenie. Je farbou prebudenia, novej nádeje. Preto je pre mňa zelená ideálna aj pre mesiac február, kedy sa príroda začína prebúdzať, je už plná pohybu, aj keď to nie vždy na prvý pohľad tak vyzerá. Tvorí novú zelenú energiu a nový život. Keď sa v Tatrách objavia prvé slnečné lúče cez vrstvu snehu začínajú kvitnúť šafrany. Inde sa cez sneh predierajú snežienky. Na kvitnutie sa pripravujú aj prvé stromy.
Je to farba prírody. Farba neutíchajúcej a meniacej sa energie a zároveň uvoľnenia zo skľučujúcich pocitov z dlhej zimy a znovu-nájdenie viery, že všetko je presne tak, ako má byť.

Pre máj má však tiež svoj veľký význam. Je to farba srdca a teda aj tej najčistejšej podoby lásky. Ešte v stredoveku bola považovaná za farbu lásky. Krásna spojitosť a  určite nie náhoda, že zelená farba je farbou srdcovej čakry. Je jednoznačne farbou prírody, rastlinného života a uzdravovania.

Zelená farba v sebe skrýva veľa energie, sily a potenciálu, presne ako láska – tá pravá bezpodmienečná láska. Nesymbolizuje len lásku k iným, ale aj lásku k sebe samému a starostlivosť o svoje emocionálne prežívanie a svoje bytie.

Láska je najmocnejší cit, ktorý, keď otočíme proti sebe, stane sa našou skazou. Preto je veľmi dôležité mať svoj svet, ktorý milujeme a zveľaďujeme. Ak je niekto zelený závisťou, žiarlivosťou alebo nenávisťou, je to preto, že má zablokované city. Energia srdcovej čakry nie je v rovnováhe. Nastáva citová nevyrovnanosť a človek je schopný prijímať skôr trpké a horké pocity, než pocit lásky.

Každý už určite počul vetu, že zelená farba je upokojujúca. Len prechádzka zeleným lesom nás upokojí, ozdraví a prinesie trošku harmónie do našich uponáhľaných životov. Zelená farba má regeneračné účinky , napomáha upokojeniu mysle a blahodarne pôsobí na nervový systém.

Zelené lúky, kopce a lesy, kam chodíme doplniť našu energiu a osviežiť sa po vyčerpávajúcom pobyte v meste. V prírode je všetko v súlade, takže vo chvíľach, kedy sme prírodou a zelenou farbou obklopení, dokážeme nájsť svoj stred  a vnútorný kľud.

Zelená farba sa radí medzi základné farby. Je však farbou, ktorá sa dá namiešať a to kombináciou žltej farbymodrej farby. Modrá a žltá farba sú farby protikladné a navzájom sa zmiešaním do zelenej ich silné vlastnosti rušia. Avšak prinášajú mnoho vlastností, ktoré sa práve v tejto kombinácii dopĺňajú a vytvárajú tak neopakovateľný zážitok.
Nastáva nehybnosť. Pokoj, ktorý zelená farba prináša. V zelenej farbe je stále prítomná aj možnosť aktivity a rastu. Absolútna zelená predstavuje statický stav bez emócií, bez želaní, kde je žltá a modrá zložka v rovnováhe.

Žltá farba je farbou múdrosti a zmyslov. Modrá farba je farbou ducha a pravdy. Zelená farba prináša telu rovnováhu, je prostriedkom, ktorý posilňuje tri hlavné časti človeka, je účinná ako liek.

Nosenie zelenej farby účinne pomáha pri vyčerpanosti a zmierňuje migrénu.

Zelená farbe sa nachádza uprostred farebného spektra a aj uprostred čakrového systému, ktorý predstavuje srdce a udržuje tak rovnováhu medzi teplými červenými a studenými modrými farbami.

Vyhľadávajú ju najmä emotívni a kreatívni ľudia. Najmä umelci potrebujú zelenú farbu, pretože im dáva nevyhnutný priestor a možnosti k rozvíjaniu vlastnej kreativity. Vďaka podielu žltej farby je zelená prostriedkom k rozžiareniu mysle a intelektu. Stáva sa tak podpornou farbou pri vytváraní nových vecí, vynálezov, tvorbe nových začiatkov. Ako zelená, ktorá nám dáva možnosť ísť.

Je symbolom pre nádej a pokoj. Zelená je jednou z najbezpečnejších farieb celého farebného spektra. Ale v prípade, že sa potrebujete aktívne sústrediť, rýchlo reagovať a byť v strehu, tak zelenú určite vynechajte. Je totiž výborným relaxačným a uspávacím prostriedkom. Je farbou priateľstva, upokojuje a vytvára pocit rovnováhy a harmónie. Práve tak, ak potrebujete aktivovať seba-úctu, súcit sama pre seba či pre iných je zelená farba úžasným podporným prostriedkom.

Ľudia nosiaci zelenú farbu sú hrdí, stáli v názoroch, vedia sa ovládať. Zelená má silný zmysel pre spravodlivosť. Ak ľudia potrebujú urobiť dojem a chcú cítiť uznanie od svojho okolia častokrát to prejavujú zelenou farbou. Niekedy ich hrdosť a túžba po spravodlivosti môže skĺznuť do miernej nadradenosti.

Vnútorná energia zelenej farby sa však mení vplyvom týchto dvoch zložiek a môže mať rôzne napätie, tvrdosť a teda aj rôzny vplyv na nás.

Napríklad limetková alebo žlto-zelená farba znamená otvorenie sa. Oslobodzuje sa od statickej zelenej a dáva podnet k akcii, k nadväzovaniu kontaktov. Je ako stvorená na vítanie jari a vyjsť zo svojho pohodlného bezpečia, v ústrety novým príležitostiam, novým priateľstvám a zážitkom. Ako mladé lístky alebo ihličie, ktoré sa rodia na stromoch, neskôr tmavnú a prechádzajú do stálejšej energie a prítomnosti.

Bledé odtiene zelenej sú práve tie, ktoré majú v sebe tú akciu a pomáhajú nám prekonávať svoje hranice a ísť za svoju komfortnú zónu.

Odkaz zelenej farby znie – „Som pripravená prijať všetko, čo mi vesmír ponúka.“

Energetické vibrácie našej Zeme sú práve zelené. Nemá ani ohrievacie ani ochladzovacie účinky, je v rovnováhe, nastavená neutrálne. Práve preto pokiaľ nevieme nájsť svoj stred,  tak práve zelená farba nám môže vrátiť vyrovnanosť.

Poďme sa zahaliť do zelenej farby a vyskúšajme jej účinky na „vlastnej koži“.

Dada Macháčková

Žena, ktorá objavila vo svojom živote kúzlo farieb a prostredníctvom nich byť sama sebou.. miluje používať dve bodky na konci vety, lebo vždy sa dá niečo doplniť..

Prepadla čaru krásnych látok, vzorov, príjemných kvalitných materiálov a začala šiť oblečenie a doplnky pre ženy na mieru ich duše..

Vytvorila projekt Sprirituálna móda pre dušu ženy, v ktorom sprevádza ženy farbami ich duše a pomáha im cítiť sa krásne, nájsť svoju jedinečnosť a podporiť ženskú krásu, ktorú máme každá v sebe a svojsky..

Svoje skúsenosti a poznatky chce šíriť ďalej medzi ľudí, ktorých farebná cesta láka a otvára im nové možnosti ako sa nielen podporiť, ale aj liečiť, či už telo alebo zranenú dušu..

Hovorí ženám: „Každá žena je krásna do takej miery, ako si dokáže dovolí..“

Sprievodca Spirituálnou módou

Nájdi si chvíľku čas a objavuj sama seba.. 

Sprievodca Spirituálnou módou pre dušu ženy Ti napovie a pomôže hľadať indície podľa ktorých zistíš, kto vlastne si, čo sa Ti naozaj páči a kde máš ukrytú svoju jedinečnosť..

"Nájdi svoju jedinečnosť! ..a buď sama sebou..

Komentáre